Про необхідність додаткової імунізації проти поліомієліту

Поліомієліт

Поліомієліт — це невиліковне інфекційне захворювання. Його спричиняє вірус поліо, що уражає нервову систему та призводить до паралічу, від якого жертви страждають усе життя. 5-10% з тих, що захворіли, помирають через ураження дихальних м'язів.

Вірус поліо є дуже заразним Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати без жодних симптомів, поки не призведе до зараження та паралічу тієї дитини, яка не має щеплення. Вірус живе в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини – як правило, через брудні руки до рота, - а після цього розмножується в кишечнику. Побутові предмети та іграшки, що контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук і рота дитини. Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють руки.

Поліо був розповсюджений ще в часи наших дідусів та бабусь. Але на початку 90-х років було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей, і досить довго не траплялося жодного випадку захворювання на поліомієліт в Україні.

Однак через те, що протягом останніх років вакцинування дітей біло вкрай низьким, вірус знову в нашій країні й уже є випадки паралічу. За міжнародними медико-санітарними правилами, в Україні було оголошено спалах поліомієліту. Це означає, що діти мають високий ризик захворіти на цю смертельно небезпечну хворобу.

Перервати вірусну циркуляцію може додаткова одночасна масова вакцинація ОПВ великої кількості дітей протягом короткого часу.

Вакцинація проводиться вакцинами:

1) ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина) — вакцина, яка містить живий ослаблений вірус поліомієліту. Крапають в рот — 2 краплі на язик. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей на територіях, куди повернувся і де циркулює вірус, а також для проведення рутинної імунізації.

2) ІПВ — поліомієлітна вакцина, що містить інактивований (вбитий) вірус поліомієліту. Вводиться ін'єкційно. Вона використовується для рутинної імунізації.

ОПВ та ІПВ є абсолютно безпечними вакцинами.

Як правило, для забезпечення захисту дитині потрібно 4 дози вакцини проти поліомієліту. Однак у випадку спалаху вірусу необхідні додаткові дози, щоб максимально захистити малюків та припинити циркуляцію вірусу в країні.

Навіть повністю вакцинованим дітям потрібно зробити додаткові щеплення ОПВ протягом кожного туру додаткових заходів з імунізації, що здійснюються державою. Ризику передозування не існує!

Дуже важливо забезпечити вакцинацію хронічно хворих дітей, оскільки рівень їхнього імунітету є нижчим, ніж в інших, - а отже, вони вразливіші до інфікування вірусом поліо. ОПВ є безпечною, і її можна давати хворим дітям, що мають симптоми грипу чи застуди. Протипоказання до щеплення – надзвичайно рідкісні випадки. Їх може визначити ваш лікар або спеціальна імунологічна комісія, що збирається в міській поліклініці.

В Україні у відповідь на спалах поліомієліту було проведено два раунди додаткової вакцинації ОПВ дітей віком від 2 місяців до 6 років.

З 25 січня 2016 року в Україні розпочато 3-ій тур вакцинації від поліомієліту.

Вакцинації ОПВ в рамках третього раунду підлягають усі діти, як щеплені від поліомієліту раніше за віком, так і щеплені частково, з порушенням календаря щеплень, віком від 2 місяців до 10 років (9 років 11 місяців 29 днів).

Тривалість третього раунду вакцинації ОПВ складає 3 тижні (з 25 січня по 14 лютого) з можливістю його подовження, враховуючи ускладнення епідситуації з грипу та ГРВІ. Для проведення вакцинації за запрошенням медичних працівників діти з батьками або іншими законними представниками, що їх замінюють, з’являються у день, визначений для проведення щеплень до дитячої поліклініки.

Школярі будуть вакциновані також і в школах, діти дошкільного віку – в дошкільних дитячих закладах.

Пам’ятайте: ліків від поліо НЕ ІСНУЄ.

Єдиний ефективний захист від хвороби – щеплення!