Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цього дня більше ста років тому, у 1882-му, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. В 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз глобальною проблемою. Щороку хвороба забирає життя в майже півмільйона людей, абсолютна більшість з них – жителі країн, що розвиваються.

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – інфекційне захворювання. Без лікування може бути смертельним. Найчастіше при туберкульозі уражені легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах.

Як передається туберкульоз?

Туберкульоз передається через повітря, коли хвора людина кашляє, чхає чи іншим чином виділяє збудника у повітря. Внаслідок одного чихання у повітрі може опинитися до 40 тисяч крапель, кожна з яких може переносити захворювання.

Перебіг більшості випадків є асимптоматичним і латентним. Та приблизно кожна десята прихована інфекція прогресує до активної хвороби. Зазвичай хворобу передають лише люди з активним туберкульозом. Особи з прихованою інфекцією не вважаються розповсюдниками. Імовірність передачі від однієї людини до іншої залежить від: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій, вентиляції середовища, де перебуває ця людина, тривалості контакту, вірулентності штаму, рівня імунітету здорової людини.

Туберкульозом можна заразитися тільки від хворої людини, яка виділяє паличку туберкульозу, при безпосередньому контакті з ним.

Але заразитися можна і від хворої тварини (при догляді за твариною або при споживанні від хворих тварин м'яса, молока, сметани, масла, сиру, кисломолочних продуктів). Заразиться можна де завгодно - в магазині, в суспільному транспорті, в гостях. . Переносниками туберкульозу можуть бути мухи і таргани. Зараження можливе при поцілунку, докурюванні чужої цигарки або через книгу.. Мікобактерії туберкульозу украй стійкі до холоду, тепла, вологи і світла. У вуличному пилі палички Коха зберігаються протягом трьох місяців, стільки ж вони можуть залишатися живими на сторінках книг. У воді мікобактерії туберкульозу зберігаються протягом 150 днів, а в молоці і молочних продуктах - 8-10 міс., в річковій воді живуть до 5 міс., в ґрунті 1 - 2 міс., у фекаліях і на пасовищах - більше 1 року. При температурі -23 градуси палички Коха зберігають життєздатність до семи років. Але прямі сонячні промені вбивають їх при дії протягом 2-6 годин і при нагріванні до температури вище плюс 85 градусів мікобактерії гинуть через півгодини. Паличка Коха гине при дії на неї хлоровмістних речовин. 

Не кожен негайно захворіє. З 100 чоловік, заражених туберкульозною паличкою, захворіє лише 5, останні спокійно співіснують з нею, їх імунна система протягом тривалого часу тримає туберкульозну паличку під контролем ". Проте, у разі ослаблення захисних сил організму, паличка Коха, що дрімає, може почати розмножуватися і викликати хворобу. Це як міна сповільненої дії. Що ж сприяє "вибуху цієї міни"? 
• Якість харчування. Існують вагомі докази того, що голодування або недостатність харчування, незбалансоване харчування, знижують опір організму. Адже підвищене споживання в їжу білків (м'яса, молока, сиру, яєць), тваринних жирів (вершкового масла) і вітамінів у всі часи було одним з основних методів лікування туберкульозу. 
• Куріння тютюну і вживання великої кількості алкоголю, споживання продуктів, що містять консерванти, харчові фарбники, стабілізатори значно знижують захисні сили організму. 
• Інші захворювання. До туберкульозу також схильні В ІЛ- інфіковані, хворі діабетом, лейкозом. 
• Стрес. Доведено, що стрес і депресія негативно впливають на стан імунної системи. А ми всі зараз знаходимося в стані "хронічного" стресу. 
У дану хвилину, коли ви читаєте цю статтю, десь на землі від туберкульозу вмирає одна людина. Причому зараз, коли з'явилися різні ефективні лікарські препарати, туберкульоз повернувся до людей в своїй новій, стійкій до більшості ліків формі На жаль, сьогодні лише 65 % хворих виліковується від лікарсько-стійкого туберкульозу. Для лікування чутливого туберкульозу знадобиться шість-вісім місяців, мультирезистентного – до 18 місяців.

Які ознаки, по яких можна запідозрити туберкульоз.

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія починає розмножуватись у легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити чи сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органа набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

  • кашель, що триває понад два-три тижні;
  • рясне потовиділення вночі;
  • слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищення температури тіла до 37 і більше без видимої причини, що триває понад тиждень.

У деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б кількох із перерахованих симптомів треба звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

З 19 березня до 19 квітня 2018 року в м.Бердянськ тривав місячник боротьби з туберкульозом,впродовж якого медичні працівники проводять лекції,бесіди з населенням міста.

23.03.2018 було проведено конкурс «Білої ромашки»,в якому взяли участь медичні установи міста. Учасники представили санітарні бюлетні,вірші,пісні,присвячені проблемі боротьби з туберкульозом.

Команда представників КУ»БЦПМСД» БМР виборола 2 місце.

Нам всім треба пам’ятати, чим більше ми знаємо про туберкульоз, тим ми сильніше.