Прес-служба МОЗ України. Відповіді на поширені питання щодо медичної реформи

На початку жовтня Парламент розгляне проекти законів щодо ключових реформ, у тому числі і медичної. Сподіваємося, що народні депутати після літнього відпочинку будуть готові до рішучих та конструктивних змін в системі охорони здоров'я України, на яку люди чекають протягом 26 років. Щодня ми отримуємо десятки запитань про законопроекти № 6327, № 6604 та про те, як запрацює реформа після ухвалення народними депутатами. Цінуємо і зважаємо на кожну думку та продовжуємо публікувати відповіді на ваші запитання.

21. Чи не призведе медреформа до закриття лікарень і скорочення медичних працівників?

У законопроектах про медреформу немає жодного слова про закриття закладів охорони здоров’я чи скорочення медперсоналу. На першому етапі реформи Національна служба здоров’я укладе договори з усіма закладами охорони здоров’я, щоб ніхто не залишився без медичної допомоги. Але з часом конкуренція і принцип «гроші йдуть за пацієнтом» призведуть до впорядкування мережі медичних закладів — малопотужні, погано оснащені і мало завантажені заклади, де просто небезпечно лікуватися, будуть перепрофільовані під реальні потреби населення — на реабілітаційні, діагностичні центри, хоспіси.

Найкращі заклади охорони здоров’я будуть додатково технічно та кадрово підсилені, щоб кожен, хто до них звертається, мав можливість отримати якісну медичну допомогу. Без роботи можуть залишитись лише ті, до кого не захочуть йти люди. Хороший лікар завжди матиме потік пацієнтів і достойні гроші за свою роботу! Реформа сприятиме тому, що лікарі конкуруватимуть за пацієнта.

Впорядкуванням мережі л закладів охорони здоров’я опікуватиметься місцева влада. Місцеві громади мають вирішити, які з них потрібно підсилити, а які перепрофілювати.

У рамках утворення госпітальних округів МОЗ України визначає норми навантаження та види медичної допомоги, які будуть надаватися в основних лікарнях госпітальних округів. Завдяки децентралізації місцеві бюджети мають достатньо коштів для того, щоб покращити мережу медичних закладів, створити належні умови для роботи лікарів, відремонтувати дороги до лікарень. Держава зі свого боку виділить додаткові гроші на підсилення потужних закладів та перепрофілювання слабких та малозавантажених.

22. Чи залишатимуться вузькі спеціалісти при поліклініках?

Медичні заклади самі вирішуватимуть, які спеціалісти їм потрібні для надання замовлених державою послуг. За досвідом інших країн, можна очікувати поступове зменшення запитів до вузьких спеціалістів паралельно з підвищенням кваліфікації сімейних лікарів.

Також варто зазначити, що перспективним є перекваліфікація вузьких спеціалістів до лікарів загальної практики-сімейних лікарів. У такому випадку лікар зможе надавати і послуги первинної медичної допомоги (і мати гідний стабільний дохід) і, за наявності необхідного обладнання, надавати профільні послуги.

Лікарі загальної практики-сімейні лікарі з додатковою спеціалізацією будуть користуватися додатковим попитом з боку пацієнтів з відповідними хронічними захворюваннями. Особливо це стосується кардіологів, пульмонологів, гастроентерологів.

23. Чи буде сімейний лікар виїжджати на виклики пацієнтів?

Лікар первинної медичної допомоги (лікар загальної практики-сімейний лікар, педіатр, терапевт) на власний розсуд приймає рішення щодо надання окремих послуг за місцем проживання або перебування пацієнта або за телефономм чи по Інтернету.

Вік пацієнта, віддаленість його місця перебування від місця прийому лікаря загальної прктики-сімейного лікаря чи відсутність у пацієнта коштів на проїзд не можуть бути єдиними підставами для виклику та виїзду лікаря.

Рішення залишається за лікарем.

24. Як фінансуватиметься стоматологія, лабораторна служба, рентгенологи, флюорографія?

Стоматологія, окрім екстреної та дитячої, не буде оплачуватися Національною службою здоров'я України.

Лабораторні аналізи, рентгенологія, флюорографія не є послугами самі по собі. Але вони є частиною майже всіх послуг, які оплачує НСЗУ. Витрати на них є частиною тарифів відповідних послуг.

25. Скільки триватиме прийом одного пацієнта та робочий день лікаря загальної практики-сімейного лікаря?

Оптимальний формат та час прийому пацієнта обирає лікар.

Тривалість робочого часу регулюється Кодексом законів про працю України.

Попередні випуски дивіться тут:

1. https://goo.gl/wzSX5p

2. https://goo.gl/GhJchs

3. https://goo.gl/Nkpb1E

4. https://goo.gl/VYB6Q9