Що необхідно знати про ботулізм

Клостридії в великій кількості присутні в ґрунті, де можуть існувати довгі роки, а також у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у грунт. Харчові продукти, обсіменені цим мікробом і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.

Токсини клостридій - ботулотоксин - починає вироблятися тільки без доступу кисню. Зазвичай це відбувається в консервованих, щільно закупорених продуктах, в черевці засоленої риби, в овочах, рибі та м'ясі, засолених великими шматками, у великій тарі, до дна якої не проникає кисень.

Більшість випадків отруєння ботулотоксином походить від вживання консервованих грибів. Люди, які вживали гриби з однієї банки, можуть отруїтися не всі - ботулотоксин накопичується в продуктах вогнищево, утворюючи отруйні гнізда.

Отруєння ботулізмом дає перші симптоми дуже швидко - через 2-24 години. Першими симптомами є розлад шлунку, нудота і блювота, підвищення температури тіла, біль у животі та шлунку.

Першим симптомом ботулізму, який вказує на отруєння ботулотоксином, є нечіткий «плаваючий» зір, відчуття туману, пелени перед очима, двоїння предметів. Явною ознакою ботулізму є поява косоокості, при появі цих перших симптомів потрібно викликати швидку допомогу!

В подальшому з’являється  порушення мови, ковтання, неможливість відкрити очі, розширюються зіниці. У потерпілого змінюється голос, з'являється сухість у роті, сильна слабкість. Свідомість збережена.

Якщо хворий вчасно не отримав необхідну медичну допомогу, то у нього швидко розвивається параліч органів дихальної та серцево-судинної системи та настає смерть.

Дуже часто, якщо хворий приймав алкоголь, то прояви ботулізму приймаються за прояви алкогольного отруєння, і медичну допомогу хворому надають занадто пізно. Необхідно добре запам'ятати ознаки прояву ботулізму, щоб у такому випадку звернутися до лікарів вчасно і врятувати потерпілому життя.

Лікування ботулізму має проходити тільки в інфекційному відділенні .

До ботулотоксину імунітет не утворюється, а це означає, що на ботулізм можна захворіти повторно при порушеннях в харчуванні.

Профілактика ботулізму

Правила профілактики ботулізму прості : потрібно виконувати норми гігієни харчування, заготовлювати і консервувати овочі з дотриманням санітарних норм і високого температурного режиму (120 градусів), не закочувати заготовлені гриби металевими кришками. Якщо можливо, то потрібно прогрівати домашні консерви перед вживанням, бо при 80 градусах болулотоксін руйнується. Суперечки ж ботулізму можна знищити тільки при 120 градусах, тому консерви заготовлювати потрібно тільки методом автоклавування, що в більшості будинків нездійсненно.

Потрібно пам'ятати, що ботулотоксин не викликає зміни кольору, запаху, смаку домашніх консервів, тому після розтину банки визначити, чи заражена їжа ботулотоксином, неможливо.

При перших же ознаках інтоксикації потрібно викликати лікаря і надати хворому першу допомогу! Зволікання загрожує потерпілому смертю.

Перша допомога при ботулізмі

1) При перших ознаках отруєння потрібно дати хворому випити велику кількість - до 1 літра - води кімнатної температури з розведеною в ній столовою ложкою харчової соди, і викликати блювоту . Частина блювотних мас, їжі, яку вживав хворий, потрібно відібрати в баночку для лабораторного дослідження на наявність у них токсину. Процедуру промивання шлунка потрібно повторити кілька разів, до отримання чистих промивних вод.

2) Після промивання шлунка хворому потрібно дати сольове проносне (30 грамів , можна більше, сірчанокислої магнезії розмішати у половині літра води кімнатної температури).

3) Через півгодини після прийому проносного хворий повинен випити кілька таблеток активованого вугілля (5-7) або ентеродез.

4) При спазмах дихальних шляхів до приїзду швидкої допомоги хворому необхідно проводити штучне дихання .

При підтвердженні діагнозу ботулізму у потерпілого продукти, що стали причиною зараження, підлягають повному знищенню , неприпустимо викидати їх у зовнішнє середовище або згодовувати тваринам. Дезінфекції потрібно піддати білизну, одяг хворого, посуд з-під заражених продуктів.