Грудне вигодовування – найкращий початок життя!

Щорічно в усьому світі, з 1 по 7 серпня, проходить Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування, до проведення якого починаючи з 2001 року долучилася і Україна. Ініціатором Всесвітнього тижня виступає міжнародна організація Всесвітній Альянс за грудне вигодовування (WABA). Мета заходу — популяризація та підтримка природного вигодовування дітей, пропаганда здорового способу життя, акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодовування.

Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування. Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при виключно грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати дитину водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості – до його складу входять білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі, воно добре засвоюються дитиною. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, багаточисленні регуляторні фактори) допомагають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому - повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні.

У породіллі грудне вигодовування сприяє більш швидшому скороченню матки після пологів, що знижує ризик маточних кровотеч та анемії і є природною профілактикою мастопатій, пухлин молочних залоз, матки, яєчників.

Розпочинати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це відбудеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди, контакт шкіра-до-шкіри через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природній «запуск» лактації.

Спільне перебування матері з немовлям забезпечує організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволяє дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, жінка забезпечує її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються організмом як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк.

Впродовж всього періоду вигодовування необхідно уникати використання імітаторів груді – соски-пустушки та пляшечки з соскою. Уся потреба смоктального рефлексу, яка закладена малюкам природою, має реалізуватись на груді – таким чином дитина захищає себе від недоїдання та не дає про себе забути.

У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, не тривожтесь наодинці - звертайтесь до медичних працівників Вашого медичного закладу за місцем мешкання, груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.

Успішного Вам грудного вигодовування!