Глаукома

Глаукома - це очне захворювання з майже безсимптомним перебігом, при якому відбувається пошкодження зорового нерва і сітківки з характерним випаданням полів зору, пов'язане, як правило, з підвищеним внутрішньоочним тиском.
Пошкодження зорового нерва при глаукомі має незворотний характер і у результаті може призвести до сліпоти. Тому важливо вчасно виявити глаукому для запобігання її прогресування. Глаукома займає друге місце серед причин сліпоти в світі. Згідно з наявними даними, глаукомою страждають близько 3% населення світу, а у 15% незрячих людей глаукома послужила причиною сліпоти.
Динаміка захворюваності на глаукому в Україні характеризується аналогічними до розвинених країн тенденціями та є невтішною. Захворюваність дорослого населення на глаукому за останні 5 років зросла на 24,7 %.
Захворюваність на глаукому в Запорізькій області в порівнянні з 2014р зросла на 14,9% і склала  4,17 на 10 тис. населення. Всього на диспансерному обліку перебуває 7444 пацієнтів на глаукому (50 на 10 тис. населення).
В структурі первинної інвалідності по зору в Запорізький області глаукома займає 3 місце та складає 11,9 % від усієї чисельності вперше визнаних інвалідами, з них інваліди І групи складають 66,6%, ІІ групи – 17,9%, ІІІ – 15,5%. Тобто за ступенем втрати зорових функцій глаукома складає найтяжчий контингент інвалідів, які потребують піклування держави.
Зазвичай глаукома розвивається після 40 років. Причиною розвитку глаукоми можуть бути цукровий діабет і атеросклероз. Встановлено також спадкова схильність до глаукоми.
Завдяки балансу припливу і відпливу рідини здорове око має постійний внутрішньоочний тиск. При глаукомі циркуляція рідини в оці порушується, вона накопичується і внутрішньоочний тиск починає рости. При цьому страждає кровопостачання і іннервація ока. Спочатку людина просто починає гірше бачити, потім порушується периферичний зір, обмежується зона видимості і у результаті може наступити сліпота. Причому зміни ці незворотні, тому так важливо своєчасно почати лікування. Але глаукома можлива також і з практично нормальним внутрішньоочним тиском. Найчастіше в цих випадках тиск тримається в зоні верхньої межі норми, де кровообіг в зоровому нерві різко погіршений, внаслідок чого його функції втрачаються.
Для попередження виникнення глаукоми та з метою зниження інвалідизації серед населення, кожній людині після 40 років необхідно проходити профілактичний огляд у лікаря-офтальмолога не рідше ніж 1-2 рази на рік. Особливо це важливо для пацієнтів з далекозорістю, спадковістю по глаукомі і після очних операцій.
А тому, чим раніше людина звертається за медичною допомогою, тим успішнішим буде лікування глаукоми. Крім того, успіх лікування залежить від педантичності у виконанні рекомендацій лікаря. Наприклад, якщо вам належить піти з дому надовго, не забудьте взяти з собою необхідні очні краплі.
Перебіг глаукоми багато в чому залежить від вашого способу життя. Уникайте фізичних і нервових перевантажень. Гранична тяжкість, яку допустимо піднімати - 10 кг. Намагайтеся уникати темряви, так як в темряві очні зіниці розширюються, що, в свою чергу, сприяє підвищенню внутрішньоочного тиску. У дієту слід включити в основному рослинні продукти, бажано обмежити вживання м'яса, жирної їжі. Міцний чай і кава, гострі приправи, прянощі, соління також не рекомендуються. А ось кисломолочні страви, особливо свіжий кефір, овочі, хліб грубого помелу, капуста, чорнослив дуже корисні. Обсяг рідини, що випивається в день, не повинен перевищувати 5-6 склянок. Якщо ви курець, вам слід якомога швидше кинути палити.

Бердянський міський Центр здоров'я